Zıplayan canlılara karşı dikkat!

ziplayan-canlilara-karsi-dikkat

Zıplayan canlılara karşı dikkat! Delici parçaları olan ağzıyla insanların ve kimi hayvanların kanını emerek yaşayan, fiziksel özellikleri bakımından üç çift bacağıyla iyi sıçradığı için kolay yakalanamayan ve öldürülemeyen, bir canlıdan ötekine rahatlıkla mikrop taşıyabilen, çok zararlı, küçük, asalak böcek türüne pire denir.

Zıplayan canlılar nerelerde yaşar?

Zıplayan canlılara karşı dikkat!Genellikle evcil hayvanların tüyleri üstünde, depo, bodrum gibi dezenfektenin iyi olmadığı karanlık ve pis alanlarda yaşamayı tercih ederler. Sıcak ortam, düzenli olarak temizlik yapmamak, ilaçlama yapmamak pire oluşumunu tetikler. Son derece zararlı küçük kan emici bu hayvanlar ev de veya farklı alanlarda kolayca üreyebilir.

ziplayan-canlilara-karsi-dikkat

ziplayan-canlilara-karsi-dikkat

Pire oluşumunu önlemek için evde beslenen hayvanların tüyü düzenli olarak kesilmeli aynı zamanda temizliği ihmal edilmemelidir. Yaşanılan alanlara yakın depo, bodrum gibi pirelerin en çok tercih ettiği ortamların kapalı olmasına özen gösterilmelidir.

Yaşam alanı terk edileceği zaman özellikle de bodrum katlarında mutlaka kapı ve pencereler kapalı tutulmalıdır.  Pireler güneş ışığını sevmeyen canlılardır, bu nedenle geceleri daha çok ortaya çıkarlar. Gündüzleri ise genellikle karanlık kalabilecek halı altları, yatak altları, gardırop içleri, nevresim altlarını tercih ederler. Bu bölgelerin düzenli olarak temizliğinin ve ilaçlanmasının yapılması şarttır. Pireler çok hızlı üredikleri için bir anda tüm alan içine yayılabilirler.

Zıplayan canlılara karşı dikkat! Pire oluşumu basit yöntemlerle bir süre engellenmeye çalışılsa da sağlıklı sonuç verme ihtimali çok düşüktür. Bunun için en verimli işlem pire ilaçlama uygulaması yaptırmaktır.

Günümüzde pek çok kişi bu uygulamadan yararlanır. Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı ruhsat ve yetkiye sahip ilaçlama firmaları tarafından verilen bu hizmet sonucunda pire şikayeti ortadan kalkacaktır. Uzman ekipler tarafından yapılan bu uygulama gerekli incelemeler neticesinde başarılı bir şekilde sonuçlanır. Belli periyotlar halinde uygulamanın devamlılığı şarttır.

Yorum yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir