Karınca Neyi Sevmez?

evdeki-karincalardan-kurtulmak-icin

Diğer haşere türlerine karşı ne kadar acımasız ve nefret doluysak, karıncalara da bir o kadar masumane tavırla yaklaşmaktayız. Kimi dini sebeplerle, kimi ise ananevi öğretilerle karıncaya zarar vermek istemez. Diğer haşerelere göre daha masum ve zararsız olan karıncayı öldürmeden evden uzaklaştırmak için yöntemler arayan pek çok insan, büyük ölçüde fayda görmektedir. Karınca neyi sevmez? sorusu bağlamında; tarçın, biber, sirke gibi pek çok doğal çözüm denenir. İşte bu çarelerden bazılar:

Karınca Neyi Sevmez?

Karıncalar kokuya son derece duyarlıdır. Bir karınca kolonisini alt etmenin en kolay yolu, onları hassas oldukları yerden vurmaktır. Ayrıca, evde sık yapılan temizlik de karınca ve haşere türlerinin evinizden nefret etmesini sağlayacaktır.

Tarçın: Toz tarçınla karınca gördüğünüz yerlere kuracağınız bariyerler karıncaların ortamı terk etmesini sağlayacaktır. Ya da, yarım fincan suya ekleyeceğiniz yarım çay kaşığı tarçın yağı ilave edin. Bu karışıma pamuk batırıp cam ve kapı önlerine sürün. Ancak önce karıncaları evden çıkarmanız gerek yoksa kaçacak yer bulamaz ve evinize kalıcı olarak yerleşirler..

Limon: Etkili bir karınca kaçıran olsa da, kısa süre içinde karıncalar limonun zararsız olduğunu fark edip onu yemeye kalkışacaktır. Kısa aralıklarla kullanabilirsiniz.

Sirke: Evinizi sirkeli suyla silerek hem haşerelerden, hem karıncalardan hem de evinizdeki mikrop oluşumundan kurtulabilirsiniz.

Nane: Nane uçucu yağı ya da kuru nane, karınca neyi sevmez sorusuna verilecek en güzel cevaplardandır.

Fesleğen: Sinekleri olduğu kadar karıncaları da uzaklaştıran bu bitkiyi evinizin uygun yerlerinde muhafaza edebilirsiniz.

Karabiber ve kırmızı toz biber: Biber de karıncaların sevmediği kokular arasındadır.

Lavanta yağı: En etkili karınca ilaçlarından daha başarılı bir sonuç sunacaktır.

Tebeşir hattı: Karıncaların burnundan nefes yoluna giden tebeşir tozu onların ölümüne sebep olacaktır. Karıncayı öldürmeden kovmak istiyorsanız bu yöntem sizin için pek uygun olmayacaktır.

Talk (bebe) pudrası: Tebeşir gibi bebe pudrası da karıncaları öldüren bir tuzaktır.

Diğer doğal karınca ilaçları:

  • Mısır unu
  • Kahve telvesi
  • Karbonat ve tuz karışımı
  • Beyaz sirke ve elma sirkesi
  • Mısır unu
  • Vazelin
  • Arnavut biberi
  • Narenciye yağı

NOT: Evinizdeki karıncalar önünü alamayacak haldeyse en kısa zamanda yakınınızdaki en iyi böcek ilaçlama firmasıyla irtibata geçerek ilaçlama seçeneklerini gözden geçirebilirsiniz.

Yorum yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir