Kan Emici Böcekler

kan emen bocekler

Yer yüzünde 15 bin kan emen böcek türü olduğu bilinmektedir. Bu böcekler çok ciddi hastalıkların taşıyıcısı olmakla birlikte, virütik ve bakteriyel hastalıklara da sebep olmaktadır. Ayrıca, bu böcek türleri kan emdikten sonra yumurtlar ve kan vasıtasıyla gelişimini sürdürür. Kan emici böcekler, ısırdıkları bölgeye bir salgı bırakırlar. Bu salgı sebebiyle ilk anda acı hissedilmez fakat biraz zaman sonra kaşıntı, kızarıklık ve şişme gibi semptomlar görülür. Bunun dışında direnci zayıf bireylerde çok daha ciddi sorunlar oluşabilmektedir. Evde yaşayan kan emici böcekler, gece harekete geçerek beslendikleri için fiziksel sağlık sorunları dışında uykusuzluk, huzursuzluk ve çeşitli psikolojik sorunlara da sebep olurlar. Bu nedenle vakit kaybetmeden önlem alınması gerekmektedir.

Kan Emici Böcekler

Kan emen böcekler, vücut ısısı sayesinde damar yolunu bularak kolayca kan emme işlemini gerçekleştirmektedir. Bu durum, bir deneyle ispatlanmıştır. Bir tavşanın cildi üzerinde onlarca ayrı noktada ısı farkı bulunduğunu tespit eden bilim adamları, bu bulgudan yola çıkarak, böceklerin bu ısı farklarından yararlanarak damar yolunu bulduğu kanısına vardı. Isıyı manuel olarak ayarlayabildikleri, metal plaka ve damar yerine geçen metal tellerden oluşan bir yapay deri tasarlandı. Böcekler bu yapay deri üzerinde de aynı tepkiyi vererek telin en sıcak bölümünü hedef aldı. Test esnasında, böceklerinin antenlerinin de bu ısı seviyesini tespit etmede önemli bir rolü olduğu öğrenildi. Tek antenli kan emici böcekler hedefi şaşırırken iki anteni de olmayan böcekler hiçbir tespitte bulunamadı.

Kan Emici Böcek Türleri

  • Tahta Kurusu: Yaratılışının başlangıcında bir yarasa paraziti iken, mağara devrinden sonra insan paraziti olarak yaşamını sürdürmeye başlamıştır. Günümüzde memeli ve kuşların kanıyla beslenirler. Gündüz gizlenip geceleri beslenen bu küçük asalaklar, doğal bir anestezi yöntemiyle ısırdığı bölgeyi uyuşturup kan emer. Böylece ısırılan kişi o an hiçbir acı duymaz. Kan emdikten hemen sonra da yumurtlar. Yani bir tahta kurusu tarafından ısırılmanız, yüzlerce tahta kurusunun doğmasına sebep olduğunuz anlamına gelir.
  • Pire: Ortaçağ’da fare ölüleriyle beslenen, bunun ardından insanların kanını emen pireler, ciddi bir veba salgınına sebep olmuş ve nüfusun dörtte birinin ölümüne yol açmıştır. Yumurtalarını her yere bırakırlar ve çok hızlı ürerler.
  • Sivrisinek: Sadece dişi sivrisinekler kan emer ve tıpkı tahta kurusu gibi kan emdikten sonra yumurta bırakır. Sadece insanların değil balık dahil pek çok hayvanın kanını emerler.

Yorum yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir