Çıyan Nedir ?

ciyan-nedir

Çıyan nedir? Ülkemizde sayı ve tür itibariyle fazlasıyla bulunan çıyanlar, oldukça tehlikeli haşerelerdendir. Yapı ve şekil olarak da tehlikeli oldukları gayet açık olan bu haşere türü, ayaklarında bol miktarda zehir bulundurur. Bu nedenle bir an önce ilaçlanması gereken haşerelerdendir. Çıyan nedir sorusuna bu haşerenin dış özelliklerinden başlayarak cevap verelim:

  • Çıyanlar segmentli yani boğumlanmalı vücut yapısına sahiptirler ve yassı silindirik şeklindedirler.
  • Çokbacaklılar familyasından olan çıyanlar, kırkayaklar ile akrabadır. Fakat kırkayaklar zehirsizken, çıyanlar zehirli haşerelerdir.
  • Etçil beslenirler ve pek çok haşere türünü de kendilerine yem olarak seçerler.
  • Oldukça güçlü refleksleri vardır. Çok hızlı hareket ederler. Fakat bazı türleri, özellikle pembe ayaklı olan çıyanlar, evcilleştirildiği zaman bu reflekslerini kaybeder.
  • Boyları türlerine göre farklılık gösterir. Ülkemizde boyları ortalama olarak 3-10 cm arasında seyretmektedir.
  • Evinizde çıyan varsa acil bir şekilde böcek ilaçlama firması ile anlaşmalısınız. Çünkü bir tane çıyan bile, etinizin kokusunu aldığında evin her bireyini sokabilir.

Sizlere en garantili haşere ilaçlama hizmetlerini sunan Bayrampaşa Böcek İlaçlama firmamız, en tecrübeli personelleri ile birlikte her zaman siz değerli müşterilerimizin sağlığını haşerelerden korumaktadır. Bizleri dilediğiniz zaman arayabilirsiniz. İster çıyan ilaçlama yaptırtmak ister bilgi almak isterseniz de en ekonomik fiyatlarımızı öğrenmek için müşteri temsilcilerimize 7/27 ulaşabilirsiniz.

Çıyan Sokması Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Çıyan sokması durumunda hiç vakit kaybetmeden bölgeyi bol su ile yıkamalı, yanınıza alacağınız bir kişi ile birlikte hemen hastaneye gitmelisiniz. Çıyanlar gibi başka zehirli veya zararlı haşere sokmaları durumunda ise imkanınız varsa, bu haşereyi bir cam kavanoz ve benzeri şeyler içine koyarak yanınıza almalısınız. Böylece sizi tedavi edecek hekimin işini çabuklaştırır, tedaviyi en kısa sürede yaptırmış olursunuz. Çıyanlardan korunmak için mutlaka çıyan ilaçlama işlemleri yapan bir ilaçlama servisinden yardım almalısınız.

Çıyan İle Mücadele

Çıyan ile mücadele bu konuda profesyonel teçhizatlar kullanan böcek ilaçlama şirketlerinin işidir. Çıyanlar diğer haşerelerden farklı olarak zehirli yapıları ile insanları öldürebilirler. Sadece kırsal yerlerde değil metropolde de karşımıza çıkabilecek çıyan ile mücadele etmek için geleneksel yolları bir kenara bırakıp işi profesyonellere bırakmak en doğru adımdır. Bu bağlamda sahip olduğu referanslar ile lider koltuğunu kimseye bırakmayan Bayrampaşa Böcek İlaçlama firmamızı 7 gün 24 saat arayabilir, uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.

Yorum yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir