Bit İlaçlama 

bit-ilaclama

Bit İlaçlama, Bit İlaçlama yapılmadığı zamanlarda giderek çoğalan ve neredeyse salgına dönüşen bir böcek türüdür. İnsan sağlığını ciddi boyutlarda tehdit eden canlılar arasında bit ve pire büyük önem taşımaktadır. Bit İlaçlama, Özellikle kalabalık ortamlarda çoğalmaya çok yatkın olan bit böceği birçok hastalığında taşıyıcısı olabilmektedir. Bu konunun istisnasız çözümü bit ilaçlamasıdır.

Bitler genellikle çok çabuk çoğalan ve tedbir alınmadığı takdirde bulundukları ortamlara çeşitli virüs ve mikroplar yayan canlı türleridir. Birçok değişik türde görülebilen bit böcekleri, bulundukları ortamda insan sağlığına ciddi zararlar vermektedir.

Parazit böcekler arasında bulunan bitler insanların kafa derisine yapışarak ve kanlarını emerek beslenirler. Birçok türü bulunmakta olan bit böceklerinin en sık görülen türleri arasında ilk sırada baş biti gelmektedir.

Bitlerle Nasıl Mücadele Edilir?

Bitlerle nasıl mücadele edilir? Bu konuda yapılan en ciddi hatalardan birisi olarak da karşımıza küçük çocukların saçlarına sürülen çoğu zaman ne olduğu belli olmayan tarımsal ilaçların, nefes yolu ile çocuklarımıza ne tür zararların verildiğinin tahmin bile edilemeyecek boyutta olmasıdır. Ayrıca kan ile olan temas yoluyla da birçok hastalığa davetiye çıkardığı durumlarda söz konusudur.

bit-ilaclama

bit-ilaclama

Genel olarak birçok rahatsızlığın böyle bir yol ile bulaştığını fark edemeyebiliriz. Bu yüzden bitlerle mücadele edildiğinde, bu alanda faaliyet yürüten profesyonel bir ekipten destek almak gerektiği çok iyi bilinmelidir. Bitler sanıldığı gibi sadece saç aralarında olmazlar.

İnsan ya da hayvan vücudun hemen hemen her bölgesinde görülebileceği gibi bir de kullandığımız battaniye ve benzeri tekstil ürünlerinin arasında da sıklıkla karşımıza çıkabilir. İnsanlar için belirtilen aynı tehditler evcil hayvanlar içinde geçerlidir.

Bitlerle mücadele aşamasında dikkat edilmesi gereken bir konu da doğru bit ilaçlama firmasıyla anlaşmak olacaktır. Aksi takdirde bireysel olarak gösterilen pek çok çaba farklı bir sonuç vermeyecektir.

Firmanın doğru seçilmesi ve öncelikle ruhsatlı olup olmadığı, personellerinin her türlü haşere ile mücadele konusunda tecrübeli olmaları iyi araştırılmalıdır. Çünkü yanlış ilaçlama sonucunda görülen ya da görülmesi muhtemel başka haşerelerin ortaya çıkmasına da sebep olmaktadır. Kullanılacak olan ilaçların uygunluğu bit ilaçlaması için oldukça büyük önem taşımaktadır.

Bit Nasıl Temizlenir? Sorusu internette arama motorlarına en çok sorulan sorular arasında yer almaktadır. Bit temizliğinde olmazsa olmaz şey bireyin ve yaşadığı ortamın hijyenidir. Bunun içinse;

  • Bütün Çamaşırların dikkatli bir şekilde yıkanması gereklidir.
  • Hem insanların hem de hayvanların temizlenmesi ve vücutlarının ilaçlanması gerekir.
  • Evdeki eşyaların tamamının ilaçlanması şarttır.
  • Tüm bu işlemlerin hepsi aynı gün içerisinde uygulanmalıdır.
  • Ama hepsinden önemlisi bunlar sadece ciddi olmayan vakalar için uygulanan önlemlerdir. Bit böceğinin yayılması durumunda mutlaka profesyonel şirketlerle görüşülerek bit ilaçlama işlemini yapılmasına özen gösterilmelidir.

 

Yorum yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir