Alman Hamam Böceği (Blatella Germanica)

alman-hamam-bocegi

Alman Hamam Böceği (Blatella Germanica), Dictyoptera familyasından olan Alman hamam böceği diğer adıyla (kalorifer böceği), diğer hamam böceklerinden farklıdır.

Alman Hamam Böceğinin Biyolojik Yapısı

Alman hamam böcekleri diğer hamam böceği türlerinden daha ufaktır. 1,5 – 2 cm boyları olan Alman hamam böceği renk olarak kahverengi yapıdadır. Hamam böcekleri içinde en fazla üreyen ve çoğalan bu tür yapı olarak küçük fakat çok aktiftirler.

alman-hamam-bocegi

alman-hamam-bocegi

Bir eve giren Alman hamam böceği çok hızlı ürerler. Önlem alınmadığı taktir de sayıları binleri bulabilir. Gündüzleri yuvasında dinlenip ortalıklarda dolaşmayan ancak geceleri beslenmek için yuvasından çıkıp yiyecek arayan Alman hamam böcekleri ışık ve aydınlık alanları sevmezler.

Alman Hamam Böceği (Blatella Germanica), Genel olarak sıcak ve nemli ortamlar seven Alman hamam böcekleri (kalorifer böcekleri), evlerde genellikle mutfaklarda, lavabo altlarında, su boruları kenarlarında, pis su akarlarında, banyoda, tuvaletlerde bulunurlar. Eklem bacaklılar grubunda da olan bu böcekler yumurta yöntemiyle çoğalırlar.

35-40 yumurta bulunan paketler yaparak her mevsim üreyen Alman hamam böcekleri yumurtalarını sırtlarında taşıyabilir ve dolaştıkları her yere bırakabilirler. Bir defada 180-200 yumurta üreten Alman hamam böceğinin yumurta paketinden 35-40 adet larva(yavru) meydana gelir.

Evlerde ilk olarak mutfak ve banyoya yerleşen Alman hamam böceği genel olarak 2 yıl yaşar. Kafası kopsa bile haftalarca yaşayan Alman hamam böcekleri hiç gıda almadan 35-40 gün kadar yaşarken, 40 dakika hiç nefes almadan durabilirler.

Bütün zamanını yuvalarında, delik ve çatlaklarda saklanarak geçiren Alman hamam böcekleri bilinçsiz yapılan amatör mücadelelerde ilaçlara çok çabuk direnç kazanırlar.

Gıda zehirlenmelerinin % 95’ne sebep olan Alman hamam böcekleri insanlara birçok hastalık taşırlar. Hastalıkları besinlerden taşıyan Alman hamam böceği ısırdığı besinlerin ve yiyeceklerin üzerine bıraktığı ağız salgıları, dışkıları ve yumurtaları ile insanlara hastalık mikroplarını bulaştırırlar.

Bu hastalıklar arasında en sık rastlanılanları,dizanteri, grip, pnomoni, alerjik hastalıklar, astım, mantar hastalığı. Hamam böceğinin çeşitlerinden olan Alman hamam böceğiyle baş etmek çok zordur. Bu böceklere karşı yapılan kişisel yöntemlerle mücadele kesin bir sonuç vermez çünkü Alman hamam böcekleri çok çabuk üreyen ve yayılan böceklerdir. Bu yüzden uzman ve eğitimli kişilere danışmanız doğru olacaktır.

 

 

Yorum yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir